Har du sommerfugle i maven?
Om ordsprog og talemåder
Mange ordsprog og talemåder har en god baggrundshistorie, som vi med hjælp af fortællinger, gamle lege, aktiviteter og genstande visualiserer og sætter fokus på. Med inddragelse af det historiske ophav, bevægelse og aktiviteter bliver almindelige talemåder, udtryk og ordsprog konkrete for eleverne. Vi skal bl.a. arbejde med udtryk som ”at skyde papegøjen”, ”rotter på loftet”, ”en klods om benet”, og ”at gå under jorden”.
Inden besøget på museet skal eleverne have arbejdet med talemåder og ordsprog – se forløbsplan i lærervejledningen, som ligger på ROMU's hjemmeside www.romu.dk.
Forløbet er udviklet i et lærende partnerskab mellem ROMU, Roskilde bibliotekerne, Himmelev skole og Hedegaardene skole.
